Okręt podwodny H.L.Hunley

Skala 1:25     wyd.Renova Model     opracowanie S.Bielik

     H.L. Hunley - okręt podwodny użyty przez Skonfederowane Stany Ameryki podczas wojny secesyjnej.
"Hunley" był jednym z pierwszych okrętów podwodnych i pierwszym, który zatopił okręt wojenny w czasie działań bojowych.
     W roku 1863, podczas amerykańskiej wojny secesyjnej, z funduszy przedsiębiorców Horacego L. Hunleya, Jamesa McClintocka i Baxtera Watsona rozpoczęto budowę okrętu podwodnego. Za budowę odpowiedzialni byli James McClintock oraz por. William Alexander. Początkowo okręt ten nazywano Fish Boat lub Fish Torpedo Boat, lecz ostatecznie nadano mu imię "H. L. Hunley".
     Kadłub okrętu zbudowano z kotła lokomotywy. We wnętrzu okrętu mogło zmieścić się 9 członków załogi. W "H.L. Hunley" śrubę uruchamiano ręcznie przy wykorzystaniu wału korbowego biegnącego wzdłuż okrętu. Napędzany w ten sposób okręt mógł osiągnąć prędkość około 2,5 węzłów.
Już wówczas zainstalowano na okręcie chrapy, służące do wymiany powietrza w okręcie płynącym w zanurzeniu, zbiorniki balastowe, zanurzenie ustalano za pomocą barometru. Okręt uzbrojony był w minę wytykową, zamocowaną na około pięciometrowej tyczce, zakończoną harpunem.
     Po uderzeniu miną w burtę okrętu wroga i jej przyczepieniu, "Hunley" miał się wycofać i odpalić minę za pomocą sznura, którym była połączona z okrętem podwodnym.
31 lipca 1863 przeprowadzono ostateczne próby z okrętem na rzece Mobile. Po ich zakończeniu zdecydowano użyć okręt w działaniach bojowych przeciwko flocie Unii blokującej port Charleston.
     Jednak już wtedy pojawiły się pierwsze poważne problemy z pływalnością i sterowaniem okrętem. Dwukrotnie z powodu błędów załogi "Hunley" zatonął. Śmierć poniósł również jego budowniczy Horace L. Hunley. Za każdym razem okręt podnoszono z dna i dobierano (na ochotnika) nową załogę.
17 lutego 1864 "H. L. Hunley" dowodzony przez por. George'a E. Dixona wyszedł z portu Mobile w stanie Alabama po zapadnięciu ciemności i przy spokojnym morzu skierował się w stronę wykrytego okrętu Unii - USS "Housatonic".
     Około 20:45 pomimo wykrycia i ostrzału z broni ręcznej płynącego na powierzchni okrętu, "Hunley" zdołał uderzyć w burtę "Housatonic" i przyczepić minę, po czym przystąpił do zanurzenia. Po wybuchu "Housatonic" zatonął po kilku minutach.
     Po ataku zatonął również "H.L. Hunley" wraz z całą załogą. Wrak "H. L. Hunley" został odnaleziony w roku 1995, i wydobyty na powierzchnię po 136 latach - 8 sierpnia 2000.
17 kwietnia 2004 odbył się ostatni w Stanach Zjednoczonych pogrzeb żołnierzy wojny secesyjnej - ośmiu członków załogi, których ciała zostały wydobyte z wraku pochowano w Charleston.

     Model z kartonu wydany przez wydawnictwo Renowa Model charakteryzuje się prostotą, ale też doskonałym spasowaniem części. Instrukcja obsługi jest przejrzysta i sklejenie modelu nie nastrecza żadnych trudności.
     Po sklejeniu model zabezpieczyłem lakierem bezbarwnym, nity (najbardziej pracochłonny element podczas pracy nad modelem) wykonałem z kleju "wikol" zmieszanym z czarną farbką plakatową. Wytyk miny to odcinek sosnowej listewki o okrągłym przekroju.
     Model po sklejeniu ma około 70cm długości. A jak się prezentuje - widać na poniższych zdjęciach.

Okręt podwodny CSS  H.L. Hunley Okręt podwodny CSS  H.L. Hunley Okręt podwodny CSS  H.L. Hunley Okręt podwodny CSS  H.L. Hunley Okręt podwodny CSS  H.L. Hunley Okręt podwodny CSS  H.L. Hunley Okręt podwodny CSS  H.L. Hunley Okręt podwodny CSS  H.L. Hunley