Ciężkie działo samobieżne ISU-152 z 13PAS.

Skala 1:35    ZVEZDA

     Ten najcięższy drugowojenny pojazd Polskiego Wojska ma w sobie "to coś". Już sama sylwetka - potężna, choć krótka lufa wystająca z masywnego kadłuba - wśród żołnierzy tysiącletniej Rzeszy (która nota bene nie doczekała nawet wieku szkolnego :) ) musiała budzić głęboki respekt.
     ISU-152 trafiły do 13 Pułku Artylerii Samobieżnej jako uzupełnienie strat po bitwach na Wale Pomorskim i Pomorzu Szczecińskim (luty-marzec 1945). Choć pułk wyposażony był przede wszystkim w działa samobieżne SU-85, to 11 kwietnia do jednostki trafiło 9 ciężkich dział samobieżnych ISU-152. Pojazdy miały rosyjskie załogi, dostarczone zostały wprost z fabryk w Czelabińsku.
     W czasie operacji berlińskiej 13PAS wspierał głównie oddziały 4 dywizji piechoty. Walki zakończył nad Łabą w okolicy miasta Klietz. Po wojnie, podczas reorganizacji Wojska Polskiego pułk ten rozformowano.

Model
     Model wyprodukowała rosyjska firma ZVEZDA. Ciemnozielony, kruchy plastik skleja się bez zastrzeżeń. Jakość części nie jest najgorsza. Jamki skurczowe pojawiły się tylko na tylnim włazie wieży.
Model można zdetalizować fototrawionymi blaszkami Eduarda, choć sam wykorzystalem tylko osłony peryskopów, siatki nad silnikiem i kilka drobiazgów na kadłubie. Dodatkowe końcówki błotnków wykorzystam być może przy budowie czołgu IS-2. Tu ich nie zakładałem.
Z innych dodatków - dołożyłem linę z firmy Karaya, a kalkomanie z zeszytu Kagero "Eastern Front".
Najważniejsza rzecz, która do tego modelu zniechęca (i wogóle do modeli czołgów tej firmy) - to gąsienice. Gumowo-plastikowe sztywne paski nie nadają się do niczego.
Zastąpiłem je plastikowymi gąsienicami od czołgu KW firmy Trumpeter, zakupionymi na modelarskiej giełdzie. No i plastikowa, zbyt krótka lufa została zastąpiona aluminiową lufą RB-Models.
     Model skleja się szybko i przyjemnie. Instrukcja sklejania nie powala, ale pozwala bezproblemowo i małym nakładem czasu i przeróbek model wykonać.
     Sklejony przeze mnie pojazd przedstawia ciężkie działo samobieżne ISU-152 z 13 Pułku Artylerii Samobieżnej podczas operacji berlińskiej w kwietniu 1945 roku.