Samolot myśliwski I - 16 typ 24

Skala 1:33     wyd.CardPlane     opracowanie L.Kołodziejski

     Model I - 16 typ 24 powstał w kilkanaście zimowych wieczorów. Pochodzi on ze strony wydawnictwa CardPlane p.Lecha Kołodziejskiego. Samolot jest chyba w jednym z najbardziej znanych malowań: "SMIERT' FASZISTAM" i "ZA STALINA", czyli 72 Pułk Lotnictwa Myśliwskiego Floty Północnej, rejon Murmańska, pilot: starszy lejtnant B.F.Safonow.
Boris Safonow pierwszy samolot zestrzelił 24 czerwca 1941 roku. W ciągu następnego miesiąca doszedł do 10 zwycięstw. Latając na I-16 zestrzelił w sumie 14 niemieckich samolotów. Jesienią 1941 jego Pułk został przezbrojony w samoloty Hawker "Hurricane". I tak skończyła się historia tego pięknego "iszaka".

     Samolot jest jednym z kilku darmowych modeli, które można sobie ściągnąć i wydrukować. I oczywiście skleić. Samolot klei się bardzo fajnie. Nie ma żadnych problemów z dopasowaniem części, ani z ich znalezieniem na arkuszach. Instrukcja sprowadza się tylko do rysunków montażowych, ale te są na tyle szczegółowe i przejrzyste, że pozwalają na "bezbolesny" przebieg budowy. Poziom trudności nie jest wysoki, może się nim zająć modelarz średnio zaawansowany. A nawet początkujący, bo przecież model można sobie wydrukować dowolną ilość razy :)

     Ja swój model uplastyczniłem tylko przez wykonanie przetłoczeń lotek i sterów oraz drzwiczek do kabiny. Kropelką wikolu "przeszkliłem" zegary i dodałem pasy fotela pilota. Karabiny maszynowe wykonane są z igieł lekarskich. Przemalowałem też białą plakatówką napisy "propagandowe", ale te akurat wyszły mi trochę za grube. Retusz krawędzi wykonałem również plakatówkami, co też widać na załączonych obrazkach... Poprawię się przy kolejnej budowie tego modelu ;)

     Model został wydrukowany na domowej "plujce" Lexmark 612 na kartkach z bloku technicznego. Samolot (ten i kilka innych ciekawych konstrukcji) można "zassać" ze strony wydawcy: www.modele-kartonowe.com. I naprawdę warto.