Samolot myśliwski Albatros DIII Oeffag

Skala 1:33     MM 9/96     opracowanie P.Mistewicz

     Kolejny model z Wojny Polsko - Bolszewickiej, samolot myśliwski Albatros D.III (Oef). Była to licencyjna produkcja tego znanego i zasłużonego samolotu myśliwskiego, podjęta pod koniec 1916 roku przez zakłady Österreichische Flugzeugfabrik AG (Oeffag). W lotnictwie polskim te samoloty znalazły się w 1919 roku i trafiły do dwóch eskadr myśliwskich: 7 Eskadry Kościuszkowskiej i 2 Eskadry Wielkopolskiej. Podczas wojny samoloty te wykonywały głównie loty szturmowe.

     Model przedstawia samolot w barwach 7 Eskadry Kościuszkowskiej, na którym latał jej dowódca mjr.pil.Cedric E.Faunt Le Roy. Model powstał w lipcu 2005r. i pamiętam, że sklejał się bardzo dobrze, pomimo "klasycznych" dla Małego Modelarza błędów w druku (tutaj - przeunięcie kolorów na niektórych arkuszach), i "pancernego" kartonu. Pewne uproszczenia (głównie kabina pilota) i "standartową" dla tego wydawnictwa jakość, czy jednak "jakoś" druku rekompensują: pasujące do siebie idealnie elementy oraz jasna i dokładna instrukcja sklejania, bogata w rysunki montażowe i złożeniowe.

     Model wzbogaciłem o "pełną" kabinę: podłoga wykonana z mahoniowego forniru, fotel pilota dostał pasy (paski pociętej i pomalowanej na "lniany" kolor wstążki od kwiatków), komplet "przeszklonych" zegarów i kompas, przełączniki oraz pompkę paliwa. Drążek i spusty kamemów oczywiście też są, a same lufy kaemów wykonane zostały z plastikowej izolacji i pociągnięte metalizerem.

     Olinowanie to bezwłoskowa nić, przeciągnięta przez wacik nasączony metalikiem "Humbrola". I tu pojawia się mały problem - samolot (nie tylko ten zresztą) w zależności od pogody "pracuje" i linki są nieraz naciągnięte, a czasem smętnie zwisają... Może w następnym modelu uda się zrobić naciągi z możliwością regulacji?...