MiG-15bis (Lim-2)

Skala 1:72   Hobby Boss
1 Pułk Lotnictwa Myśliwskiego "Warszawa" - Mińsk Mazowiecki 1959r.
pilot - kpt. Ryszard Grundman
MiG-15bis / Lim-2  HobbyBoss      Samolot MiG-15bis był udoskonaloną, produkowaną od 1953 roku wersją radzieckiego samolotu myśliwskiego MiG-15.
W Polsce - w zakładach WSK w Mielcu - ich licencyjna produkcja ruszyła już w roku 1954. Pierwszy gotowy myśliwiec Lim-2 (nazwa jest skrótem wyrażenia "Licencyjny myśliwiec") opuścił fabrykę 17.09.1954 roku. Ogółem wyprodukowano 500 sztuk tego samolotu, kończąc produkcję w 1956 roku.

Model
     Modele z serii "Easy Kit" skierowane są przede wszystkim do początkujących sympatyków modelarstwa. Łatwe i szybkie do złożenia, pozwalają na tanie i szybkie stworzenie sporej kolekcji tematycznej.
Nie wymagające wielkich umiejętności, dużej ilości narzędzi i dodatków. Uproszczona do minimum kabina to najczęściej jedyna wada tych modeli. Plusami są: niewielka cena i dobrej jakości kalkomanie, pozwalające na wykonanie repliki w ciekawym malowaniu.
Można rzec - najprawdziwsze modele "weekendowe".
     Co ciekawe - jest to jeden z najlepszych modeli samolotu MiG-15bis/Lim-2 w królewskiej skali. Po długim "panowaniu" czechosłowackie MiG'i spod znaku KP znalazły godnego następcę.
Papier ścierny konieczny jest tylko w miejscu łączenia elementów kadłuba i skrzydeł. .
     O sklejalności tutaj więc nie za bardzo jest co pisać. Złożony w całość w godzinę, może dwie.
Zamiast rosyjskich oznaczeń dostępnych w zestawie użyłem kalkomanii z Hi-Decal Line, przedstawiających MiG'a-15 w oznaczeniach 1 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego "Warszawa". Pilotował go kapitan Ryszard Grundman.
Mój "Fagot B" został pomalowany emalią Humbrol 27001 i przetarty metalizerami Agamy i Pactry i ołówkiem o miękkim graficie. Kalkomanie z Hi-Decala są grube i trzeba je potraktować płynami zmiękczającymi. Jednak po kilku godzinach doskonale "wtapiają" się w lakier. Pracę nad tym modelem można opisać trzema słowami "lekka, łatwa i przyjemna", a jej efekt prezentuję poniżej.