Miles Magister

Skala 1:72    Plastyk

307 Nocny Dywizjon Myśliwski "Lwowskich Puchaczy" PAF - styczeń 1941 roku.


     Skonstruowany w 1936 roku samolot Miles Magister był podstawowym brytyjskim samolotem szkolnym w nowoczesnym wówczas układzie dolnopłata. W latach 1937 - 1941 wyprodukowano łącznie 1299 samolotów tego typu.
     Podczas II wojny światowej na samolotach Miles M.14 Magister szkolili się w Wielkiej Brytanii również polscy piloci, a samoloty te znajdowały się na wyposażeniu niektórych polskich dywizjonów, m.in. dywizjonów myśliwskich 302 i 306, dywizjonu bombowego 304, gdzie używano ich do lotów treningowych.
     Kilka samolotów Miles M.14 Magister znajdowało się również w dyspozycji polskich oficerów łącznikowych przy dowództwie 25 Grupy Lotniczej RAF oraz przy dowództwie 1 Grupy Bombowej RAF.

Model

     Firma FROG wypuściła ten model w 1963 roku. I od tego czasu - bez jakichkolwiek zmian produkowany jest do dziś przez różne firmy. Najczęściej do kupienia w pudełku NOVO lub Chematic. Jakieś 10-15 lat temu produkował go też ZTS PLASTYK. I właśnie ten model (bez pudełka, zapakowany w woreczek foliowy) trafił w moje ręce.
     Kilkanaście elementów z szarego, twardego plastiku po sklejeniu wymaga potraktowania papierem ściernym w celu wygładzenia linii klejenia, ale - nie ma jakichś wielkich nierówności. Przejście kadłub-skrzydło niemal nie wymaga użycia szpachlówki, a krawędź spływu jest bardzo ostra i cienka. Mogłoby jej pozazdrościć wiele współcześnie wydawanych modeli.
     Nie ma co prawda wnętrza kabin (oprócz foteli), ale jak to w modelach tej skali - w środku po sklejeniu kadłuba i tak nic nie widać. Kalkomanie - oryginalne z modelu ZTS Plastyk, numer seryjny złożony z pojedynczych cyfr znajdujących się w tych zestawowych. Szachownice pochodzą z zestawu "Polish signs" Techmodu.
     Model pomalowany farbami Pactry przedstawia samolot z 307 Nocnego Dywizjonu Myśliwskiego PAF "Lwowskich Puchaczy", lotnisko Jurby na Wyspie Man, styczeń 1941 roku.