Czołg T-55

Skala 1:35    SKIF

     Radziecki czołg średni T-55 to rozwinięcie czołgu T-54. Modernizacja dotyczyła głównie elementów wyposażenia i technologii produkcji, ale bryła kadłuba i wieży praktycznie pozostały te same. Pierwszą i najbardziej rzucającą się różnicą między oboma typami czołgów jest brak charakterystycznego "grzybka" wentylatora na wieży w czołgu T-55. Główne uzbrojenie czołgu to armata D-10T kal.100 mm, w czołgu T-55 już stabilizowana w dwóch płaszczyznach. Dodano również przyrządy noktowizyjne umożliwiające prowadzenie nocnego strzelania.
inbox     Licencję na produkcję czołgu T-55 w Polsce zakupiono od Związku Radzieckiego w 1964 r. Jego produkcję rozpoczęły Zakłady Mechaniczne Bumar-Łabędy, w których wcześniej produkowano czołgi T-54.
Kilkukrotnie wprowadzano modyfikacje podczas produkcji, a największe i najważniejsze wprowadzone przez polskich inżynierów zmiany dotyczyły między innymi: przystosowania silnika do pracy na wielu rodzajach paliwa, oraz zamontowanie na wieży wielkokalibrowego przeciwlotniczego karabinu maszynowego DSzK 12,7mm. Wprowadzono również nowe materiały i technolgie do usprawnienia i przedłużenia żywotności układu jezdnego. Tak zmodyfkowany czołg wprowadzono do produkcji w 1968 roku nadając mu oznaczenie T-55A.
pierwsze złożenieKadłub posłużył do zbudowania wersji specjalistycznych (inżynieryjny wóz torujący IWT, ciągnik zabezpieczenia technicznego WZT-2, czołg mostowy BLG-60M).      Produkcja czołgu zakończona została w 1981 roku, o on sam został wycofany z użytkowania w polskiej armii w 2002 roku.

Model czołgu T-55 to mocno zmodyfikowany model ukraińskiej firmy SKIF. Przeróbki dotyczyły przede wszystkim zmiany uchwytów na wieży, dorobienia skrzynki narzędziowej z boku. Na kadłubie - poprawienie zbiorników paliwa i oleju, wykonanie przewodów paliwowych, lin holowniczych, belki i rury powietrznej do pokonywania przeszkód wodnych po dnie, oraz wielu drobiazgów, które widoczne są na zdjęciach polskich pojazdów. Kalkomanie pochodzą z zestawu "Wschodni koktail" firmy Ynot.