Czołg lekki T-70M

Skala 1:35    MiniArt

T-70M MiniArt       Po rozpoczęciu organizacji polskich jednostek wojskowych w Związku Radzieckim 1 Pułk Czołgów formowany w Sielcach nad Oką pierwsze czołgi T-70 otrzymał 8 lipca 1943 roku. Z siedmiu dostarczonych pojazdów utworzono 4 kompanię 1 Pułku Czołgów. Kolejnych osiem czołgów 5 października 1943roku otrzymał 2 Pułk Czołgów. Kolejną jednostką Ludowego Wojska Polskiego wyposażoną w czołgi tego typu był 1 Batalion Rozpoznawczy 1 Armii Wojska Polskiego (wcześniej - 1 Korpusu Polskich Sił Zbrojnych). Wyposażony był on w 10 czołgów T-70.
     Czołgi 1 Pułku wzięły udział w bitwie pod Lenino. Kolejna bitwa z udziałem tych czołgów została stoczona w sierpniu 1944 roku pod Studziankami przez siły 1 i 2 Pułku Czołgów. Po reorganizacji tych jednostek czołgi T-70 zostały przekazane do pułków szkolnych. 1 Batalion Rozpoznawczy utracił większość swoich czołgów w lutym 1945 podczas bitwy o Wał Pomorski, w okolicy wsi Stara Wiśniewka oraz Tarnówka. Po zakońćzeniu II wojny Ludowe Wojsko Polskie miało na stanie 41 czołgów lekkich T-70.
     Jedyny zachowany do dzisiaj w Polsce czołg tego typu znajduje się w Muzeum Broni pancernej w Poznaniu.
      Sam model składa się bezproblemowo, zresztą - MiniArt to modele wysokiej klasy. Wymieniłem tylko plastikowe płytki imitujące siatki (nad silnikami oraz chłodnicą) na siatki druciane oraz dorobiłem żaluzje za chłodnicą. Uchwyty plastikowe wymieniłem na zrobione z drutu. Trochę pracy trzeba poświęcić na złożenie gąsienic z pojedynczych ogniwek, ale te składają się "same". Podstawka imitująca nadwiślański piach to... przesiany piasek z dodatkiem pigmentów Vallejo i suszonych roślinek (mech, trawa). Numer na wieży namalowałem od szablonu wyciętego w taśmie maskującej, piastowski orzełek na osłonie jarzma armaty to kalkomanie firmy Kagero.
     Model wykonałem w oznakowaniu 4 Kompanii 2 Pułku Czołgów z okresu walk o utrzymanie przyczółka warecko-magnuszewskiego, zwanych również bitwą pod Studziankami. Była to największa bitwa stoczona przez polskie jednostki pancerne na froncie wschodnim.