Supermarine Spitfire Mk.Vb - 317 Dywizjon PAF 1941 rok

Skala 1:72    Hobby Boss

     O samolocie Supermarine Spitfire napisano już chyba wszystko. Że piękny, że szybki, że dobrze uzbrojony. Ideał w locie.
Modeli też wszystkich ani opisać, ani skleić się nie da. Ten Spitfire Mk.Vb z Hobby Bossa wpadł mi w oko, a później w ręce ze względu na polskie oznakowania. RFoD - najbardziej chyba rozpoznawalnego polskiego pilota, asa Jana Zumbacha z 303 Dywizjonu PAF, oraz JHoH z 317 Dywizjonu PAF.
     W kartonowym pudełku w czarnej wytłoczce znajdziemy kilkanaście elementów z szarego plastiku, arkusz z kalkomaniami i instrukcję sklejania i malowania. Prostota modelu jest wręcz powalająca - do gotowego kadłuba doklejamy skrzydła, stateczniki, śmigło, koła… i już gotowy Spitfire stoi na półce. We własnym zakresie należy wykonać pokrywy goleni kół (bo tego producent nie przewidział) oraz powalczyć z odstającą owiewką. Wnętrza kabiny praktycznie nie ma, ale przez grube oszklenie i tak w środku nic nie widać. W swoim modelu wykonałem brakujące pokrywy podwozia oraz kabinkę wytłoczyłem z kawałka przeźroczystej folii. Do pełni szczęścia brakuje jeszcze poprawnego śmigła.
     Model pomalowałem farbkami Pactry. Kalkomanie "z pudełka".
     Spitfire z Hobby Boss'a jest świetnym modelem dla bardzo początkujących. Zadowoleni z niego będą również Ci, dla których będzie to kolejny Spit w kolekcji.
Sklejanie nie sprawia problemów, praktycznie można zapomnieć o szpachlowaniu i innej ingerencji w model.
     Tego Spitfire'a wykonałem w barwach polskiego dywizjonu 317 "Wileńskiego".