MG-Panzernest - niemiecki przewoźny schron stalowy
z okresu II wojny światowej dla obsługi karabinu maszynowego
MG-34 lub MG-42      W roku 1943 roku przejściu do walk typowo obronnych na froncie wschodnim Wehrmacht przyjął na swoje wyposażenie przewoźne pancerne stanowiska ogniowe dla karabinu maszynowego MG-34 lub MG-42 - MG Panzernest.
     Panzernesty przewożono zakładając koła na oś przechodzącą przez otwory w pancerzu. Po zdjęciu kół ten stalowy schron ustawiano w wykopie, tak aby na powierzchnię wystawała opancerzona głowica, której grubość ścian sięgała do 120mm.
W niej znajdowała się strzelnica oraz wystające ze stropu peryskopy. Z tyłu w korpusie znajdowało się wejście z klapą dla dwuosobowej załogi. Wewnątrz zajdował się uchwyt dla MG-34 lub MG-42 oraz półki na zapasową amunicję, peryskopy oraz urządenie filtrujące uruchamiane za pomocą pedałów rowerowych.
Kąt ostrzału wynosił 50-60stopni, waga - około 1200kg.
     Po raz pierwszy Niemcy zastosowali MG Panzeresty w czasie bitwy na Łuku Kurskim, potem pojawiły się we Włoszech, Polsce, na Węgrzech i wszędzie tam, gdzie żołnierze Trzeciej Rzeszy znaleźli tyle czasu, by móc się na drogach odwrotu ufortyfikować.
      Egzemplarz o numerze fabrycznym 28. do zbiorów Muzeum Oręża Polskiego trafił w 1993 roku wprost z kołobrzeskiej plaży, gdzie po wojnie koreańskiej wzmacniał obronę batalionowego rejonu umocnionego w ramach obrony przeciwdesantowej.
Model MG-Panzernest w skali 1/35 znajduje się w ofercie polskiej firmy RPM (35018).

Dane taktyczno-techniczne:
waga: 1200kg
kąt ostrzału: 50-60 stopni
prędkość holowania: 10km/h
obsługa: 2 osoby
uzbrojenie: 1km MG-34 lub 42


     Na zdjęciach MG-Panzernest w Muzeum Oręża Polskiego - stan na 08.2014r.